Pri príležitosti začiatku nového roku sme pre Vás pripravili niekoľko základných právnych rád, na ktoré je vhodné v tomto období pamätať. Pevne veríme, že na rozdiel od novoročných predsavzatí si na niektoré z našich rád spomeniete a vyhnete sa tak zbytočným starostiam.
Pri zmene kalendárneho roku si viac uvedomujeme plynutie času. Počas roka však na túto veľmi významnú právnu skutočnosť zabúdame. Právny poriadok okrem procesných a prekluzívnych lehôt, v ktorých je nutné práva uplatniť, pozná aj inštitút premlčania. Hoci premlčaním právo nezaniká, platí, že ak dlžník vznesie námietku premlčania, nemožno veriteľovi právo priznať. Inými slovami, ak dlžník na premlčanie v súdnom konaní poukáže, súd návrh veriteľa zamietne. Spoliehať sa, že dlžník na premlčanie zabudne, je rovnako nemúdre, ako nechať premlčaciu dobu márne uplynúť. Navyše, v spotrebiteľských veciach po novom súdy prihliadajú na premlčanie povinne.
Zákon pozná rôzne dĺžky premlčacích dôb. V občianskom práve je základná premlčacia doba trojročná, na obchodnoprávne vzťahy sa aplikuje štvorročná premlčacia doba. Vo všeobecnosti platí, že premlčacia doba plynie od okamihu, keď sa právo mohlo prvý raz vykonať. Existujú však osobitosti. Napríklad pri právach na plnenie z poistenia začína plynúť premlčacia doba za rok po poistnej udalosti. Právo na náhradu škody sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá, najneskôr však za tri roky, a ak ide o škodu spôsobenú úmyselne, za desať rokov odo dňa, keď došlo k udalosti, z ktorej škoda vznikla. Osobitný je režim škody na zdraví, ktorá sa premlčí výlučne v lehote dva roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá. Táto okolnosť môže nastať aj s odstupom mnohých rokov – následky na zdraví sa totiž môžu prejaviť aj po dlhej dobe a bolo by neúnosné, ak by zákon premlčanie viazal na iný okamih, než vedomosť poškodeného.
Nezabudnite na daň z nehnuteľnostiNa úvod spresňujeme, že pod pojem daň z nehnuteľnosti v skutočnosti patria daň z pozemkov, daň zo stavieb a daň z bytov. Starosti spojené s daňami dopadajú len na daňovníka, t. j. subjekt daňového práva, ktorý je nositeľom daňovej povinnosti.
Daňovníkom na účely dane z pozemkov je najmä vlastník pozemku, no môže ním byť aj nájomca, napríklad ak nájomný vzťah k pozemku trvá alebo má trvať najmenej päť rokov a nájomca je zapísaný v katastri. Daňovníkom dane zo stavieb je predovšetkým vlastník stavby. Ak je stavba v spoluvlastníctve viacerých daňovníkov, daňovníkom dane zo stavieb je každý spoluvlastník podľa výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Ak je stavba v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, daňovníkom dane zo stavieb sú obaja manželia, ktorí ručia za daň spoločne a nerozdielne. Daňovníkom dane z bytov je vlastník bytu alebo nebytového priestoru a vo vybraných prípadoch správca. Ak je byt alebo nebytový priestor v spoluvlastníctve viacerých osôb, resp. manželov, platí totožná úprava ako pri dani zo stavieb.
Podľa § 18 zákona č. 582/2004 Z.z. daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom, pričom na vyrubenie dane je rozhodujúci stav k 1. januáru.
Ak spadáte do niektorej z kategórií daňovníkov a v priebehu uplynulého roku ste nadobudli nehnuteľnosť, nezabudnite si splniť zákonnú povinnosť a podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Pripomíname, že správcom dane je obec.
Podľa ľudovej múdrosti sa ku koncu roku majú vyplatiť všetky dlžoby. Okrem pôžičiek a úverov by ste mali pamätať i na úroky z omeškania, na ktoré veriteľovi vzniká právo, ak ste v omeškaní s poskytnutím peňažného plnenia.
Výška úroku z omeškania môže byť dohodnutá zmluvne, ak však takej dohody niet, určí sa podľa zákona. V občianskoprávnych veciach sa použijú ustanovenia vykonávacieho predpisu, ktorým je nariadenie vlády č. 87/1995 Z. z. Podľa označeného nariadenia výška úroku z omeškania je o päť percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
Skúsme si uvedené premietnuť na príklade – k 30.11.2014 ste mali zaplatiť splátku dlhu, avšak v predvianočnom období sa váš rozpočet zaťažil natoľko, že splátka ostala nezaplatená. S veriteľom ste si nedohodli výšku úroku z omeškania. Prvým dňom omeškania je 01.12.2014, od tohto dňa má veriteľ nárok na úrok z omeškania. Výška úroku sa určí pripočítaním 5 % k sadzbe tzv. hlavných refinančných operácií Európskej centrálnej banky, ktorá k 01.12.2014 predstavovala 0,05 %. Výška úroku z omeškania teda bude 5,05 % ročne z nezaplatenej istiny (splátky).
Nárok na úrok z omeškania má veriteľ až do dňa úhrady dlžnej istiny, teda až do okamihu, kým dlh zaplatíte. Pripomíname, že samotné úroky z omeškania už nie sú predmetom ďalšieho úročenia. Bežné úroky podliehajú úrokom z omeškania len v prípade, ak sa stávajú súčasťou istiny.
Zmena zamestnaniaAk ste sa so zmenou roku rozhodli aj pre zmenu zamestnania, nezabudnite na skutočnosti, ktoré by mohli promptnej zmene pracoviska brániť. Najvhodnejšiu cestou ako pracovný pomer skončiť, je uzatvorenie dohody o skončení pracovného pomeru. Dohodou možno skončiť pracovný pomer k dátumu, na ktorom sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú.
Pokiaľ dohoda neprichádza do úvahy, zamestnanec môže pracovný pomer skončiť výpoveďou kedykoľvek, a to aj bez uvedenia dôvodu. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná. Jedno vyhotovenie výpovede si preto nechajte zamestnávateľom potvrdiť a uschovajte. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne, je však vhodné, aby táto skutočnosť bola podporená svedkami.
Výpovedná doba je najmenej jeden mesiac a ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace. Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca. Ak výpoveď doručíte 1.1.2015, výpovedná doba začne plynúť až 1.2.2015.
Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve. Dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
Na záver vám v mene celého kolektívu HADBÁBNA & spol., advokátska kancelária, s.r.o. prajeme úspešný nový rok, počas ktorého vám v spolupráci s redakciou Žilinského večerníka prinesieme ďalšie zaujímavé články.