Oveľa významnejšiu problematiku, ako doručovanie súkromnej korešpondencie, predstavuje doručovanie zásielok, obsah ktorých tvoria právne úkony, prípadne súdnych a úradných zásielok.
Pri doručovaní je rozhodný najmä okamih, kedy sa písomnosť považuje za účinne doručenú, pretože od tohto okamihu závisí začiatok plynutia jednotlivých lehôt spojených s príslušným právnym úkonom (výpovedná doba, lehota na plnenie zo zmluvy).
Z pohľadu hmotného práva si spôsob a právne účinky doručovania vzájomných písomností môžu zmluvné strany dohodnúť priamo v zmluve. Pokiaľ dohoda neexistuje, platí, že zásielka sa považuje za doručenú nielen jej faktickým doručením (prevzatím zásielky), ale aj vtedy, ak adresát odmietol od doručovateľa prevziať zásielku alebo si ju neprevzal v odbernej lehote).
Pokiaľ ide o doručovanie súdnych alebo úradných zásielok, riadi sa doručovanie procesnoprávnymi predpismi.
S doručovaním sú spojené závažné právne účinky.
Súdy spravidla doručujú zásielky poštou na adresu bydliska, zamestnania alebo inú známu adresu, kde sa adresát zdržiava. Odhlásenie trvalého pobytu z evidencie obyvateľov vás preto nemusí vždy zachrániť. Za splnenia osobitných podmienok vám súd môže doručovať zásielky aj prostredníctvom svojho zamestnanca alebo polície.
Spozornieť by ste mali najmä v prípade, ak ste procesnou stranou v súdnom konaní, nakoľko sa predpokladá, že súd vám bude aktívne zasielať písomnosti týkajúce sa prebiehajúceho konania (výzva na zaplatenie súdneho poplatku, výzva na vyjadrenie k návrhu, predvolanie na pojednávanie). Následky nepreberania takýchto zásielok môžu byť vážne a zväčša vo váš neprospech.
V prípade, ak vás doručovateľ nezastihne na mieste, kde sa obvykle zdržujete, môže zásielku prevziať iná dospelá osoba bývajúca v tom istom byte alebo dome alebo zamestnaná na tom istom pracovisku, ak je ochotná obstarať odovzdanie písomnosti adresátovi.
V prípade, ak sa zásielku nepodarí doručiť náhradným doručovaním, písomnosť sa uloží na pošte alebo orgáne obce a adresát sa vhodným spôsobom vyzve, aby si písomnosť vyzdvihol. Následne sa písomnosť považuje za doručenú dňom, keď bola odosielateľovi vrátená, i keď sa adresát o tom nedozvedel.
Ako sme už načrtli vyššie, doručovanie zohráva v právnom poriadku veľmi dôležitú úlohu. Každý z nás by preto mal dbať na riadne preberanie zásielok. Riadiť sa pravidlom: „ak nič nepreberiem, nič sa mi nestane“, neodporúčame.