Trestným činom je každé protiprávne konanie páchateľa, ktoré naplní znaky tej - ktorej skutkovej podstaty taxatívne uvedenej v Trestnom zákone. Je nevyhnutné si uvedomiť, že podanie trestného oznámenie predstavuje závažný krok, na základe ktorého orgány činné v trestnom konaní (policajt a prokurátor, ďalej aj len „OČTK“) začínajú vo veci konať.
Nie každá susedská hádka alebo drobná vyhrážka napĺňa znaky trestného činu. Pred podaním trestného oznámenia si dobre premyslite, či skutok, pre ktorý chcete podať trestné oznámenie, je do takej miery protiprávny, že odôvodňuje trestné stíhanie. Oháňať sa na všetky strany trestným oznámením je niekedy len prázdne gesto, nakoľko ak konanie páchateľa nenapĺňa skutkovú podstatu niektorého trestného činu, ale jedná sa len o priestupok, správny alebo disciplinárny delikt, OČTK vec postúpia orgánom, ktoré sú príslušné na jej prejednanie. Najmä v prípade susedských roztržiek pôjde vo väčšine prípadov o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.
Trestné oznámenie môžete podať písomne, ústne do zápisnice, faxom alebo elektronicky. Netreba však zabudnúť, že ak podávate trestné oznámenie faxom, musíte toto podanie do 3 pracovných dní písomne potvrdiť. Rovnako to platí aj v prípade, že podáte trestné oznámenie e-mailom s tým, že podanie sa považuje za písomne potvrdené, ak je podpísané zaručeným elektronickým podpisom.
Povinnosť prijať trestné oznámenie má polícia ako aj prokuratúra. Ako policajt je trestné oznámenie povinný prijať vyšetrovateľ Policajného zboru, poverený príslušník Policajného zboru, Vojenskej polície, Zboru väzenskej a justičnej stráže, ako aj poverené colné orgány.
Trestné oznámenie má dokonca povinnosť prijať aj súd. Na rozdiel od OČTK však súd nemá povinnosť trestné oznámenie vybavovať, ale zápisnicu o podanom oznámení bez odkladu zašle prokurátorovi alebo policajtovi.
Po prijatí trestného oznámenia je OČTK povinný do 30 dní rozhodnúť o ďalšom postupe v konaní. Ak z dovtedy zistených skutočností vyplýva, že došlo k spáchaniu trestného činu, policajt vydá rozhodnutie o začatí trestného stíhania a v prípade, že je zrejmé, ktorá konkrétna osoba trestný čin spáchala, môže policajt súčasne voči tomuto páchateľovi vzniesť obvinenie. O tomto je povinný OČTK oznamovateľa/poškodeného upovedomiť.
Trestné oznámenie nie je liekom na každý právny problém.
Trestné oznámenie je oprávnený podať každý, kto sa hodnoverným spôsobom dozvedel alebo má dôvodné podozrenie, že bol spáchaný trestný čin. OČTK sú povinné oznámenie prešetriť aj v prípade, že bolo podané anonymne, pokiaľ je z takého podania zrejmé a hodnovernými skutočnosťami podložené, že trestný čin mohol byť spáchaný.
Keď sa rozhodnete podať trestné oznámenie pre spáchanie trestného činu určitou osobou, je nevyhnutné, aby ste vo svojom podaní uviedli všetko, čo je vám o veci známe. Nestačí, aby ste len konštatovali, že si myslíte, že niekto spáchal trestný čin. V trestnom oznámení je potrebné uviesť čo najpresnejšie všetky okolnosti spáchania skutku, ktoré sú vám známe.
Všetky skutočnosti, okolnosti a detaily konkrétneho prípadu uvedené v trestnom oznámení sú pre OČTK nevyhnutné na vyšetrenie a objasnenie trestnej činnosti. Treba mať preto na pamäti, že trestné oznámenie je dôležitým podkladom, na základe ktorého sa ďalej zaisťujú dôkazy potrebné pre objasnenie veci a následné rozhodnutie.
Pokiaľ trestné oznámenie podávate ako poškodený, je vhodné súčasne v ňom uviesť, či si uplatňujete v trestnom konaní náhradu škody. Ak na túto skutočnosť zabudnete pri podaní trestného oznámenia, náhradu škody musíte uplatniť najneskôr do konca vyšetrovania. Pod uplatnení sa rozumie kvalifikované vyčíslenie s predložením dôkazov o výške škody, ak táto nie je predmetom znaleckého posúdenia alebo nevyplýva z iných skutočností.
Ak nie ste spokojní s postupom polície pri vybavení vášho trestného oznámenia, máte právo podať žiadosť o preskúmanie postupu policajta prokurátorom, ktorý musí o žiadosti rozhodnúť do 30 dní. O výsledku preskúmania je prokurátor povinný vás oboznámiť.
V prípade, ak policajt rozhodol uznesením o odovzdaní veci príslušnému orgánu na prejednanie priestupku a iného správneho deliktu, alebo na disciplinárne konanie, prípadne rozhodne o odložení alebo odmietnutí trestného oznámenia, môžete proti takému uzneseniu v lehote do 3 dní odo dňa, kedy vám rozhodnutie bolo doručené, podať sťažnosť.
V posledných rokoch sa podanie trestného oznámenia stalo akýmsi prostriedkom zadosťučinenia pri každom závažnejšom konflikte v medziľudskom nažívaní. Trestné oznámenie však nie je liekom na každý právny problém. Rozhodne nechceme verejnosť odrádzať od oznamovania trestnej činnosti, avšak podávanie zbytočných a nedôvodných trestných oznámení váš problém nevyrieši a nepomôže už beztak vyťaženému policajnému aparátu.