Prvé susedské spory pravdepodobne vznikli spoločne s prvými susedmi. Ide o veľmi známu a mnohokrát rozoberanú tematiku, ktorá akoby nikdy nemala nájsť riešenie. V článku sa pokúsime načrtnúť stručný, dúfame, že praktický a prehľadný postup, ako riešiť konkrétnu situáciu po právnej stránke.
Susedské spory majú mnoho príčin a podôb. Môže ísť o sporné hranice pozemku, škody na majetku, spory ohľadom výstavby, alebo, v prípade, ktorému sa budeme venovať, o rušenie života nepríjemnosťami ako hlasná hudba, štipľavý dym, či zábavná pyrotechnika.
Na úvod je vhodné ozrejmiť pár omylov, s ktorými sa stretávame. Najčastejšou nerozumnosťou je bežať po každej hádke so susedom na oddelenie policajného zboru a podať trestné oznámenie. Vo väčšine susedských sporov nie je páchaná trestná činnosť. O drahocenný čas pravdepodobne pripravíte nielen seba, ale aj príslušníkov policajného zboru. V niektorých prípadoch môže ísť o priestupok. Je na vašom uvážení, či uloženie pokuty a konanie pred okresným úradom situáciu vyriešia. Okresný úrad totiž nebude riešiť váš spor, len konkrétne konanie páchateľa predstavujúce priestupok.
Rovnako nie každý prípad hlasno pustenej hudby je dôvodom na podanie žaloby. Občiansky zákonník v § 127 ustanovuje, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Rozhodná je teda miera primeraná pomerom a obťažovanie alebo vážne ohrozenie výkonu práv druhého. Ak si sused v čase nočného pokoja (od 22:00 do 06:00 hod.), pustí nahlas hudbu a na klopanie nereaguje, postačí privolať hliadku obecnej polície. Ak si však týmto spôsobom hudbu púšťa systematicky každý deň, nepochybne ide o prípad, kedy do vašich práv zasahuje nad mieru primeranú pomerom.
Aký by mal byť postup v konkrétnej veci? Primárne odporúčame hľadať kompromisné riešenie. Súdne konania sú vždy spojené s nákladmi, sú časovo náročné a v susedských sporoch nemusia priniesť vytúžené riešenie. Ak veci nadobudnú osobný charakter a neviete nájsť spoločnú reč, skúste využiť u nás stále málo známy inštitút mediácie. Zoznam mediátorov nájdete na web stránke Ministerstva spravodlivosti.
Pokiaľ dohoda nepripadá do úvahy, môžete sa obrátiť na obec s návrhom na vydanie rozhodnutia o ochrane pokojného stavu podľa § 5 Občianskeho zákonníka. Obec je povinná zaoberať sa návrhom, vykonať správne konanie, teda vypočuť účastníkov, zadovážiť si potrebné dôkazy, zistiť, aký bol posledný pokojný stav, a vydať rozhodnutie na jeho ochranu. Z pohľadu sťažovateľa je však dôvod byť opatrný. Ak sa budete domáhať, aby sused nejazdil po vašom pozemku, hoci tade dlhé časové obdobie bez námietok jazdil, obec za pokojný stav môže považovať možnosť suseda po pozemku jazdiť. Posledný pokojný stav nemusí byť situácia, ktorá vám vyhovuje.
Pokiaľ je to možné, skúste nájsť kompromisné riešenie.
Ak ani prerokovanie veci obcou na suseda nezaberie, naozaj vám neostane iné, ako obrátiť sa na súd, a s prihliadnutím na spomínaný § 127 Občianskeho zákonníka podať žalobu, ktorou sa budete domáhať, aby sused od konkrétneho konania upustil a zdržal sa ho. Ako navrhovateľ budete musieť zaplatiť súdny poplatok, v žalobe podrobne opísať skutkový stav, uviesť, čoho sa domáhate a označiť všetky dôkazy na podporu svojich tvrdení.
Práve dôkazná povinnosť je v týchto sporoch často kameňom úrazu. Predtým než podáte žalobu, ubezpečte sa, že máte k dispozícii dostatočný dôkazný materiál (napr. fotografie, nahrávky, prípadne posudky a pod.). Svedecké výpovede môžu byť dostatočným dôkazom, no zo skúsenosti radíme – nespoliehajte sa na ostatných susedov, ktorí od veci dajú ruky preč, len čo zaznie slovo „súd“. Pri vyhotovovaní nahrávok pamätajte, že protiprávne konanie suseda vás neoprávňuje, aby ste si za oknom domu zriadili nahrávacie štúdio a na suseda striehli objektívom. Aj neporiadny sused má právo na súkromie. Prípadné nahrávky alebo fotografie preto obmedzte výlučne na zdokumentovanie protiprávneho stavu a jeho následkov.
Pri vyťaženosti slovenských súdov a priemernej dĺžke súdneho konania nemožno očakávať skoré vynesenie rozsudku, ktorým vám súd vyhovie. Čo však robiť, ak ani právoplatný a vykonateľný rozsudok na suseda nepôsobí a jeho vyčíňanie pokračuje? Musíte sa obrátiť na súdneho exekútora, ktorý previnilcovi bude v prípade porušenia rozsudku ukladať pokuty. A práve tu je zásadný problém – ani pokuty nemusia mať žiadaný účinok, obzvlášť ak previnilec je nemajetný a bez príjmu, alebo ak pre neho pokuty naopak neznamenajú finančnú záťaž. Účinnú odpoveď na otázku, čo robiť v takomto prípade, žiaľ, právny poriadok neposkytuje.
Aj v susedských sporoch platí stará múdrosť, že veci je lepšie riešiť s chladnou hlavou, avšak zdôrazňujeme, že platí pre obe strany. Naša rada – snažte sa vyhnúť zbytočným súdnym konaniam – je súčasne apelovaním na všetkých znepriatelených susedov. Podanie žaloby zvážte až po vyčerpaní ostatných možností, alebo ak vám sused spôsobil škodu. Život prináša ďaleko podstatnejšie problémy, preto sa snažme nerobiť jeden druhému z domova peklo.