Rozhodcovské konanie (arbitráž alebo konanie na rozhodcovskom súde) je zákonom predvídaný spôsob mimosúdneho riešenia sporov. I napriek tomu, že má v našej krajine pomerne dlhú tradíciu, laickej verejnosti, najmä nepodnikateľom, nie je tento inštitút známy. V dnešnom článku by sme Vám radi túto problematiku priblížili, predovšetkým z pohľadu občana - spotrebiteľa.
Pre nikoho z nás nie je novinkou, že súdne konania sú zdĺhavé a nákladné. Podnikateľské subjekty majú už pomerne dlhý čas možnosť riešiť svoje vzájomné spory aj alternatívnou cestou - prejednaním a rozhodnutím ich sporu, ktorý už nastal alebo v budúcnosti môže nastať, pred treťou, neutrálnou osobou. Tou môže byť rozhodca, skupina rozhodcov alebo funkčne členený orgán, tzv. stály rozhodcovský súd.
Výhodami rozhodcovského konania sú rýchlosť a predovšetkým výsledok - právoplatné a vykonateľné rozhodnutie, ktoré sa stáva exekučným titulom.
Spomínané pozitíva prispeli k tomu, že v poslednom období začali výhody rozhodcovských konaní využívať aj niektoré nebankové subjekty poskytujúce spotrebiteľom (ne)výhodné pôžičky, pričom do svojich obchodných podmienok alebo zmlúv neprehľadne umiestňovali rozhodcovské doložky, o ktorých spotrebitelia nemali ani tušenia, prípadne ich bližšie neskúmali.
V rámci ochrany spotrebiteľov a v nadväznosti na judikatúru Európskeho súdneho dvora bolo v uplynulom roku prijatých viacero opatrení, ktoré majú zabezpečiť istejšie právne postavenie spotrebiteľov voči podnikateľom. V tomto smere neobišla naprázdno ani doterajšia zákonná úprava rozhodcovského konania, ktorá neposkytovala spotrebiteľom dostatočnú mieru ochrany.
Výsledkom bolo prijatie celkom nového zákona č. 335/2014 o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní, účinného od 01.01.2015 (zákon o SRK), ktorý zásadným spôsobom zasiahol do koncepcie a charakteru rozhodcovského konania.
Už v úvodných ustanoveniach zákona o SRK sa stretávame s novým inštitútom, tzv. spotrebiteľským sporom. Zákon ho vymedzuje ako spor medzi podnikateľom a spotrebiteľom vyplývajúci zo spotrebiteľskej zmluvy alebo súvisiaci so spotrebiteľskou zmluvou, pričom takýto spor možno rozhodnúť v spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní len v tom prípade, ak sa na tom podnikateľ a spotrebiteľ výslovne dohodli v spotrebiteľskej rozhodcovskej zmluve.
Spotrebiteľská rozhodcovská zmluva je samostatná dohoda medzi podnikateľom a spotrebiteľom o tom, že spory, ktoré medzi nimi vznikli alebo vzniknú zo spotrebiteľskej zmluvy alebo s touto spotrebiteľskou zmluvou súvisia, rozhodne v spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní stranami dohodnutý stály rozhodcovský súd zapísaný v zozname vedenom Ministerstvom spravodlivosti SR (nesmie byť dohodnutá konkrétna osoba rozhodcu).
Spotrebiteľský rozhodcovský rozsudok možno napadnúť aj v exekúcii.
Práve v tejto súvislosti došlo oproti tradičnému rozhodcovskému konaniu k výraznej zmene. Kým v rámci bežného rozhodcovského konania si môžu podnikatelia dojednať právomoc rozhodcovského súdu priamo ustanovením v zmluve, tzv. rozhodcovskou doložkou, v spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní sú takéto rozhodcovské doložky vylúčené.
Pri uzatváraní spotrebiteľskej rozhodcovskej zmluvy tak myslite na to, že zmluva musí byť písomná a obsahom i formou oddelená od spotrebiteľskej zmluvy, teda musí ísť o samostatnú, písomnú zmluvu. Zmluva nesmie obsahovať také dojednania, ktoré nesúvisia so spotrebiteľským rozhodcovským konaním.
Pokiaľ podnikateľ podmieňuje uzatvorenie spotrebiteľskej zmluvy uzatvorením spotrebiteľskej rozhodcovskej zmluvy, nenechajte sa „pritlačiť k múru“. Takúto podmienku zákon zakazuje.
Bez ohľadu na uvedené, ak ste už spotrebiteľskú rozhodcovskú zmluvu uzatvorili, nový zákon o SRK vám umožňuje, aby ste sa so svojím sporom vyplývajúcim zo spotrebiteľskej zmluvy obrátili na všeobecný súd, a to i napriek tomu, že máte s podnikateľom platne uzatvorenú spotrebiteľskú rozhodcovskú zmluvu. Výnimkou je, ak spotrebiteľské rozhodcovské konanie začalo skôr, ako sa spotrebiteľ obráti na všeobecný súd.
Výsledkom spotrebiteľského rozhodcovského konania je vydanie rozhodcovského rozsudku. Tento však ešte nie je právoplatný. Ak vám bol doručený rozhodcovský rozsudok a domnievate sa, že bol vydaný nezákonne, máte možnosť v lehote do 3 mesiacov podať na všeobecnom súde žalobu o zrušenie rozhodcovského rozsudku. Pokiaľ lehotu na podanie žaloby nestihnete a žalobu nepodá ani druhý účastník sporu, spotrebiteľský rozhodcovský rozsudok nadobudne právoplatnosť a po uplynutí lehoty na dobrovoľné plnenie sa stáva exekučným titulom.
Ak napriek vyššie uvedenému dospela vaša situácia až do štádia exekúcie, ešte stále nezúfajte. Aj v exekučnom konaní máte možnosť podať žalobu o zrušenie rozhodcovského rozsudku. Po novom vás musí dokonca sám exekútor poučiť o tejto možnosti a doručiť vám spolu s upovedomením o začatí exekučného konania aj vzor žaloby. Exekútor Vás tiež musí poučiť o tom, že žalobu možno podať v lehote na podanie námietok proti exekúcii.
Ako všade, i tu platí, že každú listinu je potrebné si pred podpísaním riadne prečítať. Pokiaľ niektorému ustanoveniu zmluvy nerozumiete, radšej zmluvu nepodpisujte a vyhľadajte odbornú právnu pomoc.