logo-hadbabnylogo-hadbabnylogo-hadbabnylogo-hadbabny
  • ÚVOD
  • O NÁS
  • SLUŽBY
    • Obchodné právo
    • Firemné poradenstvo
    • Občianske právo
    • Stavebné právo
    • Pracovné právo
    • Trestné právo
    • Správne právo
    • Register partnerov verejného sektora
    • Developerské projekty
    • Komunálne právo
    • Registračné sídlo
  • TÍM PRÁVNIKOV
  • PODPORUJEME
  • BLOG
  • KONTAKT
✕
30. septembra 2015
ÚVOD BLOG

Posledná vôľa

Posledná vôľa, závet, testament - všetky uvedené pojmy vyjadrujú to isté - písomný prejav vôle, ktorým si poručiteľ ustanoví dedičov. I napriek tomu, že právna úprava závetu je v našom právnom poriadku zakotvená už niekoľko desaťročí, na Slovensku nie je často využívaný. S cieľom priblížiť vám tento inštitút občianskeho práva, prinášame stručný náhľad na vybrané aspekty súvisiace s dedením zo závetu.

Posledná vôľa
 

Ako sa ľudovo hovorí, keď ide o dedičstvo, „brat nepozná brata“. Toto úslovie, akokoľvek kruto môže vyznieť, je smutným obrazom spoločnosti. Prieky, kto zdedí najviac, alebo kto sa o poručiteľa staral v chorobe i starobe, a kto má na čo nárok, nie sú ničím výnimočné, a veľa by o nich mohli rozprávať notári či súdy konajúce v dedičských veciach.

Pokiaľ poručiteľ nemá obmedzenú spôsobilosť na právne úkony a má jasno v tom, kto má po smrti zdediť jeho majetok, môže prejaviť svoju vôľu jednostranným právnym úkonom – závetom. Ide o výslovný právny úkon poručiteľa, pri ktorom sa nemôže dať zastúpiť inou osobou, a to ani na základe plnomocenstva, ani zákonným zástupcom.

Občiansky zákonník v § 476 až 480 stanovuje pre platnosť závetu náležitosti, ktoré môžeme rozdeliť do dvoch skupín: náležitosti formy a vecné (obsahové) náležitosti. Čo sa týka formálnych náležitostí, za každých okolností platí, že závet musí byť písomný a musí obsahovať údaj o dni, mesiaci a roku, kedy bol podpísaný. Závet môže byť napísaný poručiteľom vlastnoručne (holografný závet) alebo inou osobou či spôsobom (alografný závet). Poručiteľ môže prejaviť poslednú vôľu aj vo forme notárskej zápisnice.

O holografnom závete hovoríme vtedy, keď celý obsah závetu napísal poručiteľ vlastnou rukou, na záver ho vlastnoručne podpísal a uviedol deň, mesiac a rok, keď ho podpísal. Vlastnoručný podpis nemožno nahradiť napr. pečiatkou, ani použiť iný spôsob podpisu; takýto závet by bol neplatný. Pri spísaní závetu súčasne odporúčame podpísať závet celým menom a priezviskom, u žien aj rodným priezviskom.

Pre prípad, že poručiteľ nenapísal závet vlastnou rukou, Občiansky zákonník pozná tzv. alografný závet. Podstata takého závetu spočíva v tom, že poručiteľ napíše závet na písacom stroji alebo počítači, resp. závet napíše tretia osoba. Takto napísaný závet musí poručiteľ podpísať vlastnou rukou a pred dvoma svedkami súčasne prítomnými výslovne prejaviť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Svedkovia musia závet tiež podpísať.

Závet musí spĺňať zákonné náležitosti, inak je neplatný.
 

Pokiaľ poručiteľ nevie čítať alebo písať, prípadne je nevidomý, zákon ukladá, aby prejavil svoju poslednú vôľu pred tromi súčasne prítomnými svedkami v listine, ktorá musí byť prečítaná a prítomnými svedkami podpísaná. Pritom musí poručiteľ pred svedkami potvrdiť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Pisateľom a predčitateľom môže byť aj svedok, pisateľ však nesmie byť zároveň predčitateľom. Okrem toho sa v listine musí uviesť, že poručiteľ nemôže čítať alebo písať, kto listinu napísal a kto nahlas prečítal, a akým spôsobom poručiteľ potvrdil, že listina obsahuje jeho pravú vôľu.

Ak je poručiteľom osoba nepočujúca, ktorá nemôže čítať alebo písať, môže prejaviť poslednú vôľu formou notárskej zápisnice alebo pred tromi súčasne prítomnými svedkami ovládajúcimi znakovú reč. Pre obsah listiny platia rovnaké pravidlá, ako sme uviedli vyššie pri závete osoby, ktorá nevie čítať alebo písať. Okrem toho sa obsah listiny musí po jej spísaní pretlmočiť do znakovej reči, pričom táto skutočnosť sa musí v listine uviesť.

Pre lepšiu právnu istotu môže poručiteľ zriadiť závet aj vo forme notárskej zápisnice. Spísanie poslednej vôle poručiteľa do notárskej zápisnice je zároveň spojené s uložením listiny u notára, takže možno povedať, že zaručuje najbezpečnejšie vykonanie poslednej vôle poručiteľa, nakoľko bráni strate, odcudzeniu či poškodeniu závetu. V prípade maloletých osôb, ktoré dovŕšili 15 rokov veku, je spísanie závetu vo forme notárskej zápisnice súčasne jediný spôsob prejavu poslednej vôle.

V samotnom obsahu závetu je vyjadrená vôľa poručiteľa týkajúca sa určenia dedičov, prípadne určenia ich podielov alebo vecí a práv, ktoré im majú pripadnúť. Ak nie sú podiely viacerých dedičov v závete určené, platí, že podiely sú rovnaké.

I keď je určenie dedičov na dobrovoľnom rozhodnutí poručiteľa, zákon túto vôľu predsa len limituje. Poručiteľ totiž nemôže v závete vynechať svoje deti (neopomenuteľní dedičia), pokiaľ predtým niektoré z nich zákonným spôsobom na základe osobitnej listiny nevydedil. Tu platí, že maloletým deťom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým deťom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný.

Aby bolo možné závet vykonať, odporúčame napísaný závet uložiť do centrálneho registra závetov, ktorí vedú notári, prípadne ho dať do úschovy dôveryhodnej osobe.

Ako sme načrtli vyššie, spísanie závetu nie je jednoduchá záležitosť. Závet musí spĺňať zákonné náležitosti, inak je sankcionovaný neplatnosťou. Jeho spísanie však rozhodne stojí za úvahu, ak rozhodnutie o svojom majetku nechcete ponechať na zákon.

ski2-footer-logo

_ SLUŽBY

Obchodné právo
Firemné poradenstvo
Občianské právo
Stavebné právo
Pracovné právo
Trestné právo

Správne právo
RPVS
Developerské projekty
Komunálne právo
Registračné sídlo

_ INFORMÁCIE

O nás
Tím právnikov
Kontakt

Copyright © HADBÁBNY & spol., advokátska kancelária, s. r. o.
Vyrobil: Pixmark
  • Ochrana osobných údajov