Médiá nás neustále konfrontujú s vážnymi dopravnými nehodami. Každému záleží na zdraví a živote, no niet pochybností, že autonehody majú i ekonomický dopad. Náklady spojené s liečbou poškodených, či odškodnením pozostalých môžu byť astronomické. Preto sa k slovu dostávajú poisťovne. Čo možno očakávať od poistenia pri autonehode?
V prvom rade je nutné brať do úvahy povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu má pri tuzemskom motorovom vozidle ten, kto je ako držiteľ motorového vozidla zapísaný v dokladoch vozidla alebo ten, kto je v dokladoch vozidla zapísaný ako osoba, na ktorú sa držba motorového vozidla previedla, v ostatných prípadoch ten, kto je vlastníkom motorového vozidla alebo jeho prevádzkovateľom. Ak na motorové vozidlo je uzatvorená nájomná zmluva s právom kúpy prenajatej veci, povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu má nájomca.
Nárok na náhradu škody na zdraví by ste si mali uplatniť predovšetkým u poisťovne vodiča, ktorý nehodu spôsobil. Ak máte podozrenie, že pri nehode ste utrpeli škodu na zdraví, nespoliehajte sa na to, že bolesť prejde a ide len o drobné zranenie. Autonehodu radšej ohláste na polícii a bezodkladne vyhľadajte lekársku pomoc. Aj na prvý pohľad malicherné zranenie môže byť v konečnom dôsledku vážna zlomenina. Pokiaľ by ste neprivolali políciu a neoznámili, že vám vznikla škoda na zdraví, a návštevu lekára odkladali, bude veľmi ťažké preukázať, že zranenia ste utrpeli práve pri nehode.
Podľa zákona sa z povinného zmluvného poistenia uhrádza škoda na zdraví, náklady pri usmrtení, škody vzniknuté poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci a ušlý zisk.
Pokiaľ ide o škodu na zdraví, jednorazovo sa odškodňujú bolesti poškodeného a sťaženie jeho spoločenského uplatnenia. Podkladom na ohodnotenie uvedených nárokov je lekársky posudok, obsahom ktorého je bodové ohodnotenie zranení poškodeného. Výšku bodov určuje priamo zákon, ponecháva však i priestor na úvahu posudzujúcemu lekárovi. Osobitne dávame do pozornosti, že v prípadoch hodných osobitného zreteľa, akým je uznanie invalidity, môže súd náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia zvýšiť najviac o 50 %.
Nemožno opomenúť, že pri náhrade škody na zdraví sa uhrádzajú aj účelné náklady spojené s liečením. Hoci väčšinu nákladov na liečenie uhradí zdravotná poisťovňa, môžu vzniknúť i také, na ktoré sa zákonné zdravotné poistenie nevzťahuje. Pôjde najmä o náklady spojené s rehabilitáciou, náklady na diétne stravovanie, rozšírenie ošetrovateľskej služby, náklady na zdravotné pomôcky a pod. V každom prípade však musí ísť o účelné náklady, pričom účelnosť sa skúma individuálne.
Ak existujú dôvodné pochybnosti, možno požiadať o znalecký posudok.
Z praxe možno uviesť, že nárok na náhradu škody vzniká poškodenému, aj keď je vinník autonehody neznámy. V prípade neznámeho vinníka sa nárok uspokojuje z tzv. garančného fondu spravovaného Slovenskou kanceláriou poisťovateľov.
Poškodený môže nárok uplatniť už počas PN, nemusí čakať na jej ukončenie. V prípade invalidity vzniká nárok na úrazovú rentu a jednorazové vyrovnanie, na ktoré však poisťovňa zväčša neupozorní a poškodený často nevie, že ich môže žiadať.
Vždy je možnosť prehodnotiť vyplatené plnenie - to že poisťovňa zaplatí len určitú sumu neznamená, že ide o konečnú čiastku, na ktorú má poškodený nárok. Všetko záleží od vypracovaného lekárskeho posudku a jeho kvality. Pokiaľ existujú dôvodné pochybnosti o správnosti lekárskeho posudku, je možné požiadať o vydanie znaleckého posudku.
Za náklady pri usmrtení sa považujú náklady na pohreb. Ak boli náklady uhradené v zmysle nemocenského poistenia, možno požadovať rozdiel medzi skutočnými nákladmi a úhradou z nemocenského poistenia, samozrejme za predpokladu, že skutočné náklady boli primerané.
Ako sme naznačili, k nárokom poškodeného patria aj náhrada za stratu na zárobku počas pracovnej neschopnosti, náhrada za stratu na zárobku po skončení pracovnej neschopnosti alebo pri invalidite a náhrada za stratu na dôchodku. Tieto nároky úzko súvisia s predpismi na úseku sociálneho poistenia a pre rozsiahlosť sa nimi nebudeme bližšie zaoberať.
Samostatnú kapitolu predstavuje problematika náhrady nemajetkovej ujmy z povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla pri usmrtení blízkej osoby. Ako sme už informovali v predošlom článku, súdna prax dosiaľ zastávala názor, že náhradu nemajetkovej ujmy nemožno z povinného zmluvného poistenia poskytnúť, teda že poisťovne nie sú povinné titulom povinného zmluvného poistenia za škodcov nahrádzať poškodeným nemajetkovú ujmu. Tento záver značne sťažoval náhradu ujmy v prípade smrti či nemajetnosti škodcu.
Musíme konštatovať, že aj keď táto problematika ani zďaleka nie je vyriešená, objavujú sa prvé rozhodnutia, ktoré dávajú za pravdu poškodeným, a to najmä s prihliadnutím na rozsudok Súdneho dvora Európskej únie vo veci Haasová vs. Rastislav Petrík a Blanka Holingová. Napriek stále nejednotnej rozhodovacej praxi odporúčame, aby sa osoby, ktorých sa uvedená problematika týka, obrátili na advokáta a zvážili ďalší postup.