S otázkou v nadpise článku sa istotne stretáva každý rodič, ktorého ratolesť už dokáže vyjadriť svoj vlastný názor na vec. Túto otázku, v mierne upravenej podobe, si však položí aj nejeden rodič, a to najmä v neobvyklej situácii, keď sa vyskytne potreba prepraviť viac malých pasažierov. Aké sú pravidlá prepravy detí v motorových vozidlách?
V prvom rade je nutné uviesť, že väčšina vodičov, najmä ak nejde o tých, ktorým bol udelený vodičský preukaz po roku 2009, celkom nesprávne vychádza zo starého, a dnes už neúčinného, znenia zákona, ktorý výslovne zakazoval prepravu detí a osôb nižších ako 150 cm na prednom sedadle motorového vozidla.
V roku 2006 prišla prvá zmena uvedeného režimu. Naša právna úprava musela reagovať na legislatívu prijatú na úrovni Európskej únie, a tak došlo k schváleniu nariadenia Vlády Slovenskej republiky č. 554/2006 Z.z., ktoré upravuje podmienky používania bezpečnostných pásov a tzv. detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách kategórií M1, M2, M3, N1, N2 a N3. Proces legislatívnych zmien bol nakoniec zavŕšený prijatím úplne nového zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke.
V novom zákone by ste len márne hľadali zákaz prepravy detí a osôb nižších ako 150 cm na prednom sedadle osobného motorového vozidla. Zákon sa obmedzuje len na konštatovanie, podľa ktorého osoba sediaca na sedadle povinne vybavenom bezpečnostným pásom alebo iným zadržiavacím zariadením je povinná toto zariadenie použiť; to neplatí pre osobu s telesnou výškou menšou ako 150 cm s výnimkou osoby, ktorá je povinná používať zadržiavacie zariadenie podľa podmienok ustanovených v osobitnom predpise. Osobitným predpisom je už spomínané nariadenie č. 554/2006 Z.z.
Inak a jednoduchšie povedané, všetky osoby, o ktorých tak ustanovuje nariadenie 554/2006 Z.z. sú povinné používať tam určené zadržiavacie zariadenia. Nariadenie pritom povinnosť použiť zadržiavacie zariadenie ukladá v prípade detí s telesnou výškou menšou ako 150 cm pri preprave vo vozidle vybavenom bezpečnostným systémom.
Ako ste si už všimli, zákon ani nariadenie nepoužívajú označenia ako „autosedačka“ ani „podsedák“. Detským zadržiavacím zariadením sa rozumejú obe technické riešenia. Pre výber správneho zariadenia je nutné prihliadať na kategorizáciu uvedenú v nariadení a, samozrejme, na pokyny a parametre uvádzané výrobcom. Rozhodujúce sú vždy výška a hmotnosť dieťaťa.
Nariadenie nezakazuje, aby sa dieťa umiestnené v detskom zadržiavacom zariadení prepravovalo na prednom sedadle. Sedadlo však musí byť vybavené bezpečnostným systémom. Nariadenie všeobecne zakazuje prepravu detí do troch rokov na sedadle, ktoré nie je vybavené bezpečnostným systémom. Na prednom sedadle, ktoré nie je vybavené bezpečnostným systémom, je rovnako zakázané prepravovať deti vo veku troch rokov a viac s telesnou výškou menšou ako 150 cm. V praxi to znamená, že dieťa s výškou do 150 cm musí byť na prednom sedadle vždy vo vhodnom zadržiavacom zariadení.
Dieťa v autosedačke možno prepravovať aj na prednom sedadle.
Pokiaľ sa rozhodnete pre prepravu dieťaťa na prednom sedadle, majte na pamäti, že detské zadržiavacie zariadenie nesmie byť obrátené dozadu (proti smeru jazdy) na sedadle, ktoré je chránené čelným airbagom, ak nebol airbag vyradený z činnosti alebo nebol automaticky deaktivovaný. Ide o úplne logickú požiadavku, na ktorú veľmi intenzívne upozorňujú aj samotní výrobcovia motorových vozidiel, keďže airbag by dieťa mohol vážne zraniť.
Ak musíte prevážať tri deti a na zadných sedadlách nie je dostatok miesta pre tri zariadenia, môžete dieťa staršie ako tri roky s výškou menšou ako 150 cm pripútať bezpečnostným pásom. Výnimka sa vzťahuje len na zadné sedadlo, takto dieťa nemôžete prepravovať na prednom sedadle.
Ďalšia výnimka platí pre prípad, ak osobné motorové vozidlo nie je vybavené detským zadržiavacím zariadením, alebo je takých zariadení nedostatočný počet, a ide o prepravu v obci. V takom prípade je možné dieťa prepravovať na zadnom sedadle, pričom musí byť pripútané bezpečnostným pásom. Túto možnosť, hoci ju nariadenie ako výnimku pripúšťa, z bezpečnostného hľadiska odporúčame využívať naozaj len vo výnimočných situáciách.
Čo v prípade, ak máte dvojmiestne motorové vozidlo? Pravidlá platia tak isto – dieťa musí byť umiestnené v schválenom zadržiavacom zariadení. Ak sa také zariadenie umiestňuje proti smeru jazdy, musíte deaktivovať airbag. Samozrejme tu nie je možné použiť vyššie spomenuté výnimky, keďže vozidlo nemá zadné sedadlá, kde by dieťa mohlo sedieť pripútané len bezpečnostným pásom.
Dodávame, že dieťa, ktoré má výšku nad 150 cm sa považuje za „normálnu“ osobu a je povinné použiť klasické bezpečnostné pásy.
Aby sme problematiku vyčerpali komplexne, na záver dávame do pozornosti, že osoba mladšia ako 12 rokov sa nesmie prepravovať vo zvláštnom motorovom vozidle (napr. lesné traktory, samohybné pracovné stroje či snežné skútre) a na motorovom vozidle kategórie L (motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky).