Nový kalendárny rok so sebou obvykle nesie nové začiatky. Pre zadlžené osoby, žiaľ, nový rok predstavuje ďalšie predlžovanie a navyšovanie záväzkov, ktoré nedokážu splácať. Rok 2017 im však v tomto smere prináša pozitívnu správu, týkajúcu sa legislatívnych zmien v oblasti tzv. „osobného konkurzu“.
Inštitút oddlženia, ktorý laická verejnosť pozná skôr pod hovorovým pomenovaním „osobný bankrot“, je zavedený v našom právnom poriadku už nejaký ten piatok, dosiaľ bol však fyzickými osobami využívaný len minimálne.
Hlavným dôvodom bola skutočnosť, že aktuálna právna úprava oddlženia je príliš komplikovaná a pre väčšinu nemajetných ľudí aj finančne nedostupná. Procesu oddlženia musí predchádzať konkurz, v rámci ktorého musí dlžník zaplatiť preddavok vo výške 664 eur a musí vlastniť majetok minimálne vo výške 1 660 eur. Pre nemajetných a najmä dlhodobo nezamestnaných, ktorých exekučná záťaž nemotivuje pracovať, sa tak oddlženie stalo neprístupným.
Ministerstvo spravodlivosti v snahe umožniť občanom, ktorí sa ocitli v bezvýchodiskovej situácii, aby rýchlejšie splatili svoje dlhy a opätovne sa zaradili do pracovného života, pripravilo novelu zákona č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii, ktorou sa s účinnosťou od marca 2017 výrazne menia podmienky oddlženia fyzických osôb.
Po novom budú mať dlžníci možnosť podať buď návrh na vyhlásenie konkurzu, alebo návrh na určenie splátkového kalendára. V oboch prípadoch musí byť súčasťou návrhu vyhlásenie dlžníka, že je platobne neschopný.
Aktuálne platí, že súd môže oddlženie povoliť až po skončení konkurzu, v rámci ktorého sa z majetku dlžníka uspokojili prihlásení veritelia, pričom dlžníkovi uloží trojročnú skúšobnú dobu, počas ktorej je povinný na konci každého skúšobného roka poskytnúť správcovi peňažné prostriedky v sume určenej súdom, najviac však 70 % svojho celkového čistého príjmu za uplynulý skúšobný rok. Tieto finančné prostriedky správca po odpočítaní odmeny rozdelí medzi veriteľov dlžníka. Zákon dlžníkovi ukladá povinnosť vyvinúť maximálne úsilie sa zamestnať, alebo začať podnikať, aby si čo možno najviac zvýšil príjem. Až po úspešnom skončení tohto trojročného skúšobného obdobia je dlžník oddlžený, inak povedané, môže začať s čistým štítom.
Po novom v prípade konkurzu dlžník odovzdá na speňaženie celý svoj majetok a súd rozhodne o oddlžení, bez toho, aby dlžníkovi ustanovil nejaké skúšobné obdobie. V prípade splátkového kalendára si dlžník ponechá časť majetku, ale v stanovenom časovom období bude splácať sumu, ktorú mu určí súd, pričom zostatok dlhu bude nevymáhateľný. Veriteľom sa však musí dostať aspoň toľko, čo by dostali, ak by dlžník svoj úpadok riešil konkurzom (t. j. musí im dať aspoň hodnotu majetku).
Oddlženie bude pre dlžníkov prístupnejšie.
O oddlžení rozhodne súd v uznesení o vyhlásení konkurzu alebo v uznesení o určení splátkového kalendára tak, že dlžníka zbavuje všetkých dlhov, ktoré môžu byť uspokojené iba v konkurze alebo splátkovým kalendárom v rozsahu, v akom nebudú uspokojené v konkurze alebo splátkovým kalendárom. Oddlžením sa pohľadávky, ktoré môžu byť uspokojené iba v konkurze alebo splátkovým kalendárom, bez ohľadu na to, či boli alebo neboli prihlásené, stávajú voči dlžníkovi nevymáhateľné v rozsahu, v ktorom ho súd zbavil dlhov.
Významnou novinkou je, že dlžník v konaní o oddlžení, až do ustanovenia správcu, musí byť zastúpený Centrom právnej pomoci, resp. advokátom, ktorého Centrum právnej pomoci na to ustanoví.
Taktiež treba počítať s tým, že určité pohľadávky, tzv. nedotknuteľné, bude musieť dlžník splácať aj po oddlžení (napr. pohľadávky maloletého dieťaťa na výživné, peňažný trest podľa Trestného zákona, pohľadávky zo zodpovednosti za škodu spôsobenú na zdraví, pohľadávka z právnej pomoci poskytnutej Centrom právnej pomoci, atď.)
Na druhej strane, aby sa zabránilo zneužívaniu nového systému dlžníkmi, majú veritelia možnosť uplatniť voči dlžníkovi žalobu na zrušenie oddlženia, ak vedia osvedčiť nepoctivý zámer dlžníka, teda ak by preukázali, že dlžník mal snahu poškodiť svojich veriteľov, napr. bez vážneho dôvodu by neplnil splátkový kalendár, úmyselne by sa priviedol do platobnej neschopnosti, neposkytoval by správcovi súčinnosť, a pod.
Poctivý zámer dlžníka súd skúma iba v konaní o návrhu na zrušenie oddlženia pre nepoctivý zámer. V konkurznom konaní ani v konaní o určení splátkového kalendára súd poctivý zámer dlžníka neskúma.
Ako sa hovorí, najlepším liekom je prevencia, a teda každý z nás by si mal počínať tak, aby predchádzal vzniku zbytočných a neúnosných dlhov. Pokiaľ ste sa však už ocitli v bezvýchodiskovej situácii, možno ani nie úplne vlastným zavinením, je nová právna úprava oddlženia tou pravou cestou von z dlhovej pasce.