S posledným miznúcim snehom a prvými jarnými lúčmi slnka začína na cestách pribúdať čoraz viac cyklistov. Cyklisti rovnako ako chodci niekedy zabúdajú na to, že i oni sú účastníkmi cestnej premávky. Či už ide o dospelého alebo dieťa, pre všetkých platia pravidlá stanovené všeobecne záväznými právnymi predpismi. Ktoré to sú, sa dozviete v dnešnom článku.
Základnými právnymi predpismi, ktorými by sa mali cyklisti riadiť, je zákon č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR č. 464/2009 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.
Azda najčastejšieho prehrešku sa cyklisti dopúšťajú vtedy, ak neberú ohľad na chodcov a voľne sa premávajú po chodníkoch a priechodoch pre chodcov, hoci tieto nie sú určené pre ich jazdu. Dokonca i v čase, keď cestičiek a priechodov pre cyklistov pribúda v mestách a obciach čoraz viac, ich najmä mladší cyklisti len málokedy používajú a „hlava nehlava“ sa premávajú pomedzi chodcov, ktorých tým neraz pri chôdzi obmedzujú, a v niektorých prípadoch ich svojou nezodpovednou a rýchlou jazdou aj ohrozujú.
Len pripomíname, že pokiaľ v blízkosti nie je cestička pre cyklistov, cyklista je povinný jazdiť na cestách pri pravom okraji vozovky, resp. v pravom jazdnom pruhu. Na cestičke pre cyklistov musí jazdiť vpravo. Výlučne osoby mladšie ako desať rokov smú jazdiť po chodníku; po ceste môžu jazdiť len pod dozorom osoby staršej ako 15 rokov, ktorá je dostatočne spôsobilá, aby na ne riadne dozerala.
Netreba zabúdať i na to, že mimo obce musia mať dospelé osoby prilbu a deti do 15 rokov ju musia mať na hlave aj v obci.
Ak sa neodvažujete jazdiť na frekventovaných cestách a rozhodnete sa ísť po chodníku pre chodcov, je potrebné z bicykla zosadnúť a bicykel tlačiť vedľa seba. Uvedené platí rovnako aj pri prechádzaní cesty cez priechod pre chodcov. Pre zaujímavosť len dopĺňame, že pokiaľ osoba tlačí bicykel vedľa seba, už nie je považovaná za vodiča nemotorového vozidla, ale je chodcom.
Pokiaľ idú po ceste viacerí cyklisti, musia ísť jednotlivo za sebou a s dostatočným odstupom. Zákon zakazuje jazdu dvoch a viacerých bicyklov vedľa seba po ceste. Uvedená povinnosť neplatí pri jazde po cestičke pre cyklistov, kde môžu ísť najviac dvaja cyklisti vedľa seba, ak tým neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky.
Hoci nie vždy dbajú cyklisti pri svojej jazde na bezpečnosť iných účastníkov cestnej premávky, najviac opomínajú svoju vlastnú bezpečnosť na cestách, a to najmä tým, že nemajú riadne vybavený bicykel.
Po novom môžu cyklisti „nafúkať“ najviac 0,5 promile.
Budete možno prekvapení, ale i bicykle, rovnako ako motorové vozidlá, musia spĺňať technické požiadavky, aby boli spôsobilé na jazdu v cestnej premávke. Podrobné požiadavky sú ustanovené v § 22 vyhlášky č. 464/2009 Z.z. Bicykel musí byť vybavený najmä dvoma na sebe nezávislými účinnými brzdami s odstupňovateľným ovládaním brzdného účinku, spoľahlivo zaslepenými voľnými koncami rúrok riadidiel, zakončením ovládacích páčok bŕzd a voľných koncov riadidiel, maticami nábojov kolies, zadným odrazovým sklom červenej farby a predným odrazovým sklom bielej farby, odrazovými sklami oranžovej farby na oboch stranách pedálov, atď.
Blatníky a kryty reťazí sú nepovinné. To isté platí aj pre nosič batožiny a sedadlo pre dieťa, musia byť však pevne a bezpečne prichytené k bicyklu.
Najmä pri zníženej viditeľnosti na cestách, teda za tmy, za dažďa, hmly, je povinnosť mať bicykel vybavený predným bielym svetlom a zadným červeným svetlom, a cyklista musí mať oblečené reflexné prvky. Bez tohto vybavenia vám hrozí nielen pokuta ale vystavujete sa aj nebezpečenstvu kolízie s motorovým vozidlom, ktoré nemusí mať práve šťastný koniec.
Na záver určite potešíme tých, ktorí si radi počas cyklistického výletu doprajú krígeľ osviežujúceho piva. Hoci doteraz platila nulová tolerancia požitia alkoholu pred jazdou aj pre cyklistov, novelou účinnou od 01.01.2017 sa do zákona dostala výnimka, ktorou zákonodarca vyšiel cyklistom v obmedzenom rozsahu v ústrety.
Podľa novelizovaného ustanovenia zákona už cyklista jazdiaci v zastavanom území obce alebo cyklista jazdiaci po cestičke pre cyklistov môže pred jazdou na bicykli požiť alkohol, jeho množstvo v organizme však nesmie presiahnuť 0,5 promile alkoholu v krvi.
Pri jazde na bicykli nezabúdajte ani na to, že v prípade porušenia niektorého z pravidiel cestnej premávky ustanovenom v zákone, vám môže byť uložená mastná pokuta. Dôležitejšia ako pokuta je však ochrana vlastného zdravia a života, a preto i pri jazde na bicykli by mal každý z nás dbať na to, aby svojou jazdou neohrozoval seba, ale ani ostatných účastníkov cestnej premávky.