Nemýľte sa, cieľom dnešného článku právnej rubriky nie je agitácia na väčšie využívanie právnych služieb advokátov. Naším zámerom je predstaviť vám rôzne typy súdnych konaní, v prípade ktorých zákon výslovne požaduje, aby bol účastník povinne zastúpený advokátom.
Každý má možnosť, aby sa so svojím sporom alebo inou právnou vecou obrátil na príslušný súd. Hoci bežný laik môže poznať znenie konkrétnych paragrafov právnych predpisov, nemusí ich správne pochopiť a aplikovať v praxi. V mnohých prípadoch nestačí zákon len čítať – vyžaduje sa hlbšia znalosť právnej teórie a právnych princípov.
Úspech v súdnom konaní veľmi často závisí od kvalitnej prípravy súdneho sporu a jeho kvalifikovaného vedenia. Túto skutočnosť si uvedomuje aj zákonodarca, ktorý v tom zároveň vidí rýchlejší priebeh konania, keďže pri zastúpení advokátom je znížená miera poučovacej povinnosti súdu a predpokladá sa profesijná znalosť advokáta.
Existujú typy konaní, v ktorých je odborná znalosť práva nevyhnutná. Z pohľadu civilného súdneho konania ide najčastejšie o prípad dovolacieho konania. Kým pôvodný Občiansky súdny poriadok stanovoval, že dovolateľ musí byť zastúpený advokátom, pričom dovolanie si mohol napísať aj sám dovolateľ, po novom už musí byť dovolateľ nie len advokátom povinne zastúpený, ale advokát musí dovolanie a iné podania týkajúce sa dovolacieho konania aj napísať.
Zákon č. 160/2015 Z.z. – Civilný sporový poriadok v § 90 ďalej vymenúva konkrétne typy súdnych konaní, v ktorých musí byť účastník povinne zastúpený advokátom. Ide najmä o spory vyvolané alebo súvisiace s konkurzom a reštrukturalizáciou, spory z ochrany hospodárskej súťaže, spory z nekalého súťažného konania, spory z ohrozenia alebo porušenia práva na obchodné tajomstvo a spory súvisiace s ochranou práva duševného vlastníctva.
Pokiaľ ide o správne súdnictvo, v rámci ktorého súdy preskúmavajú zákonnosť rozhodnutí a postupov správnych orgánov, aj tu platí, že žalobca musí byť zastúpený advokátom. Povinnosť zastúpenia sa vzťahuje nielen na zastupovanie v samotnom konaní, ale aj na spísanie správnej žaloby a na konanie o kasačnej sťažnosti.
Výnimkou z tejto povinnosti sú napr. konania vedené na okresnom súde vo veciach týkajúcich sa zoznamu voličov alebo registratúr kandidátov do volieb, správne žaloby vo veciach správneho trestania, v sociálnych veciach, vo veciach azylu, zaistenia a administratívneho vyhostenia, žaloby proti nečinnosti orgánu verejnej správy, vo veciach slobodného prístupu k informáciám a pod. V týchto konaniach žalobca nemusí byť zastúpený advokátom.
V mnohých prípadoch nestačí zákon len čítať.
Treba zdôrazniť, že podmienka zastúpenia advokátom vo vyššie zmienených prípadoch sa neuplatní ani vtedy, ak má dovolateľ alebo žalobca vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa alebo ak je právnickou osobou, a takéto vzdelanie má jej zamestnanec alebo člen, ktorý za právnickú osobu na súde koná alebo ju zastupuje.
Povinné zastúpenie advokátom sa však netýka len civilného alebo správneho súdneho konania, ale zasahuje aj do sféry trestného konania. Zákon č. 301/2005 Z.z. – Trestný poriadok upravuje viaceré prípady tzv. povinnej obhajoby.
Po vznesení obvinenia musí mať obvinený obhajcu už v prípravnom konaní, ak je umiestnený vo väzbe, vo výkone trestu odňatia slobody alebo na pozorovaní v zdravotníckom ústave, ak je pozbavený spôsobilosti na právne úkony alebo jeho spôsobilosť na právne úkony je obmedzená, ide o konanie o obzvlášť závažnom zločine, ide o konanie proti mladistvému alebo ak ide o konanie proti ušlému.
Obvinený musí mať obhajcu aj vtedy, ak to považuje súd, a v prípravnom konaní prokurátor alebo policajt, za nevyhnutné najmä preto, že majú pochybnosť o spôsobilosti obvineného náležite sa obhajovať. Taktiež musí mať obhajcu v konaní o vydanie do cudziny a v konaní, v ktorom sa rozhoduje o uložení ochranného liečenia, s výnimkou protialkoholického liečenia alebo protitoxikomanického liečenia.
Povinnosť byť zastúpený advokátom sa výslovne vyžaduje aj pri podávaní ústavnej sťažnosti Ústavnému súdu Slovenskej republiky a neobíde vás ani v prípade, ak by ste chceli podať sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Hoci v počiatočnom štádiu konania pred ESĽP nie je potrebné právne zastúpenie, potom, ako je sťažnosť oznámená vláde, musí byť sťažovateľ zastúpený advokátom oprávneným na výkon tejto činnosti.
Sprísnenie povinnosti byť zastúpený advokátom v rôznych typoch konaní je odôvodnená povahou a odbornou náročnosťou týchto konaní. Prítomnosť odborne vzdelanej osoby – advokáta, napomáha nielen k priebehu konania, ale sleduje aj zvýšenú potrebu ochrany dotknutej osoby.