Najmä v letnom období nás viac ako inokedy zaujíma, koľko dní nevyčerpanej dovolenky nám ostáva. Aj keď v dnešnej dobe väčšinou ráta počet dní dovolenky sofistikovaný softvér, nie je na škodu veci poznať podrobnosti, obzvlášť, ak pracujete na skrátený úväzok. Predtým, ako si priblížime spôsob výpočtu dovolenky pri skrátenom úväzku, načrtneme si pre lepšie pochopenie všeobecné poznatky týkajúce sa výpočtu dovolenky.
Základné pravidlo upravené v Zákonníku práce určuje, že ak zamestnanec počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka.
Toto pravidlo by sme zjednodušene mohli zhrnúť tak, že pokiaľ zamestnanec odpracuje u zamestnávateľa „dva mesiace“ a pracovný pomer trvá celý rok, má nárok na „celú dovolenku“. Pri tomto zjednodušení je nutné brať do úvahy, že nestačí, aby pracovný pomer trval 60 dní, táto lehota musí predstavovať výkon práce.
Ak ste ako zamestnanec nevykonali u zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní a nevznikol vám ani nárok na pomernú časť dovolenky za kalendárny rok, patrí vám dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v roku.
Ak odpracujete 21 dní, vzniká vám nárok na 1/12 základnej výmery dovolenky, ak 42 dní, vzniká vám nárok na 2/12 základnej výmery dovolenky. Ak by ste odpracovali len 20 dní, nárok na dovolenku nevznikne. Ak odpracujete len 41 dní, vzniká nárok len na 1/12 základnej výmery.
Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne. Pri zamestnancovi, ktorý dovŕši do konca príslušného kalendárneho roka najmenej 33 rokov veku, sa táto doba zvyšuje na najmenej päť týždňov. Osobitná dĺžka dovolenky platí pre pedagogických zamestnancov - najmenej osem týždňov.
A čo v prípade pracovného pomeru na kratší pracovný čas? V prvom rade musíme uviesť, že ustanovenia § 101 a nasl. Zákonníka práce, teda základné pravidlá, ktoré sme načrtli vyššie, platia aj v prípade práce na kratší pracovný čas. Práca na kratší pracovný čas neznamená, že by základná výmera dovolenky dotknutého zamestnanca bola menšia. Ak pracujete na polovičný úväzok, neznamená to, že by sa automaticky o polovicu znížila základná výmera dovolenky.
Je však potrebné brať do úvahy dĺžku pracovného týždňa. Ak má zamestnanec pracujúci na skrátený úväzok päťdňový pracovný týždeň, je týždňom dovolenky 5 pracovných dní. Ak má zamestnanec prácu rozvrhnutú len na niektoré dni v týždni, týždňom dovolenky je počet dní, ktoré odpracuje. Napríklad, ak by zamestnanec pracoval tri dni v týždni, týždňom jeho dovolenky budú tri pracovné dni. Pre prehľadnosť si skúsme situácie načrtnúť na príkladoch.
Základná výmera dovolenky nie je pri kratšom úväzku nižšia.
Ak zamestnanec pracuje na skrátený úväzok 20 hodín týždenne a jeho pracovný čas je rozvrhnutý na 5 dní, t.j. pracuje 4 hodiny denne, potom nárok pri základnej výmere dovolenky je 5 dní x 4 týždne = 20 dní (80 hodín) dovolenky. Týždeň dovolenky je 5 pracovných dní. Pri čerpaní jedného dňa dovolenky bude zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy vo výške priemerného hodinového zárobku za 4 hodiny.
Ak zamestnanec pracuje na skrátený úväzok 10 hodín týždenne a jeho pracovný čas je rozvrhnutý na 2 dni v týždni, t.j. pracuje 5 hodín denne, potom nárok pri základnej výmere dovolenky je 2 dni x 4 týždne = 8 dní (40 hod.) dovolenky. Týždeň dovolenky sú 2 pracovné dni. Pri čerpaní jedného dňa dovolenky bude zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy vo výške jeho priemerného hodinového zárobku za 5 hodín.
Ak by vo vyššie uvedených príkladoch šlo o zamestnanca, ktorý dosiahne v priebehu príslušného kalendárneho roka 33 rokov veku, rátali by sme s údajom 5 týždňov. V prípade pedagogických zamestnancov s údajom 8 týždňov.
Ako je zrejmé, aj pri práci na kratší pracovný čas ostáva základná výmera dovolenky v týždňoch zachovaná. Zamestnanec teda nie je na dovolenke ukrátený. Pri výpočte dovolenky sa však musí zohľadniť, že zamestnanec pracuje menej hodín a pracovný týždeň nemusí byť rozvrhnutý na všetky dni v týždni. Od toho bude závisieť aj fakt, ako je pre konkrétneho zamestnanca určený týždeň dovolenky.