logo-hadbabnylogo-hadbabnylogo-hadbabnylogo-hadbabny
  • ÚVOD
  • O NÁS
  • SLUŽBY
    • Obchodné právo
    • Firemné poradenstvo
    • Občianske právo
    • Stavebné právo
    • Pracovné právo
    • Trestné právo
    • Správne právo
    • Register partnerov verejného sektora
    • Developerské projekty
    • Komunálne právo
    • Registračné sídlo
  • TÍM PRÁVNIKOV
  • PODPORUJEME
  • BLOG
  • KONTAKT
✕
1. februára 2017
ÚVOD BLOG

Novinky v exekučnom konaní

V jednom z vôbec prvých článkov v rámci tejto rubriky sme sa venovali problematike exekúcie z pohľadu dlžníkov, teda povinných. K téme sa vraciame s novinkami z dielne Ministerstva spravodlivosti, ktoré vstúpia do účinnosti už 1. apríla 2017.

Novinky v exekučnom konaní
 

Medzi zmeny, ktoré budú mať vplyv najmä na veriteľov a exekútorov, patrí náhodný výber súdneho exekútora. Vykonaním exekúcie poverí exekučný súd náhodne vybratého exekútora vymenovaného pre územný obvod krajského súdu, v ktorom sa nachádza miesto trvalého pobytu alebo sídlo povinného.

Táto zmena sa dotkne aj dlžníkov, nakoľko exekúcie vedené proti jednému dlžníkovi budú prideľované jednému exekútorovi. Povinný tak už nebude musieť obiehať niekoľko exekútorov a každému objasňovať svoju situáciu a jeho majetok nebude blokovaný hneď niekoľkými exekútormi, často so sídlom ďaleko od dlžníka. Vytvoria sa nielen podmienky pre efektívnejšiu exekúciu, ale aj povinný bude mať k dispozícii lepší komunikačný priestor s exekútorom.

Ďalšou zmenou je povinnosť exekútora umožniť povinnému vo vybraných prípadoch splácať dlh v splátkach. Doteraz takýto postup nebol možný, ak veriteľ s dohodou o splátkach nesúhlasil. V rámci novej úpravy sa povolí plnenie v splátkach vždy, ak dlžník je fyzickou osobou, vymáhaný nárok nespochybňuje, nežiada o povolenie splátok v exekučnom konaní opakovane, vymáhaný nárok presahuje minimálnu mzdu a nepresahuje 2.000,00 EUR, povinný vyhlási, že vymáhaný nárok bude zaplatený najviac v desiatich mesačných splátkach, ktoré s výnimkou prvej a poslednej splátky budú rovnomerne rozvrhnuté, a zaplatí prvú splátku najmenej vo výške 50 EUR do 15 dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie a vyhlási, že ďalšie splátky bude platiť mesačne, a to vždy ku dňu kalendárneho mesiaca, ktorý sa číselne zhoduje s dňom zaplatenia prvej splátky.

Podmienky sú prísne, avšak exekúcia je výkonom rozhodnutia a dlžník mal už dostatočný priestor svoju povinnosť splniť dobrovoľne. Pôvodná tvrdosť zákona voči povinným bude touto úpravou odstránená a zachová sa účel a význam exekučného konania. Každé „A“ má aj svoje „B“, a preto je vhodné pripomenúť, že v prípade nezaplatenia niektorej zo splátok sa na povolenie splátok nebude prihliadať.

Exekútora po novom vyberie súd.
 

Novinkou je možnosť zastavenia exekúcie v prípade fyzickej osoby, ak sa do piatich rokov od začatia exekúcie alebo od posledného zexekvovania majetku nepodarilo zistiť majetok alebo príjmy, ktoré by mohli byť postihnuté exekúciou, a ktoré by stačili aspoň na úhradu trov exekútora. V prípade právnických osôb je lehota kratšia, konkrétne 30 mesiacov. Ide o nástroj, ktorým sa majú eliminovať dlhotrvajúce exekučné konania. Oprávnení zrejme tento nástroj vnímajú negatívne, nakoľko najmä pri fyzických osobách nie je možné vylúčiť, že v budúcnosti nadobudnú majetok alebo začnú dosahovať príjem. Prevýšil však argument, podľa ktorého dlhoročné exekúcie vytláčajú povinných do šedej ekonomiky a neraz sú vedené len formálne bez výsledku.

Zmeny sa dotknú aj inštitútu odkladu exekúcie. Na jednej strane vytvára širší priestor pre povolenie odkladu exekúcie, na strane druhej sa zamedzuje, aby inštitút odkladu exekúcie bol zo strany dlžníkov zneužívaný na zablokovanie exekúcie.

Z pohľadu dlžníkov fyzických osôb pravdepodobne najčastejšou bude žiadosť o odklad exekúcie z dôvodu, že sa bez svojej viny ocitli prechodne v takom postavení, že by neodkladná exekúcia mohla mať pre nich alebo pre príslušníkov ich rodiny zvlášť nepriaznivé následky.

Zastávame názor, že podľa novej právnej úpravy stačí, ak povinný vyhlási, že u neho tento zákonný predpoklad odkladu exekúcie je splnený.

Exekútor podľa nás nie je oprávnený skúmať, či je vyhlásenie pravdivé, presný postup však ukáže až prax. Napriek tomu odporúčame, aby povinní svoje žiadosti o odklad exekúcie riadne zdôvodnili. Exekútor následne odloží exekúciu na dobu uvedenú v žiadosti povinného, najdlhšie však tri mesiace od podania žiadosti. Na dobu dlhšiu možno exekúciu odložiť len so súhlasom oprávneného. Neprihliada sa na opakovanú žiadosť a žiadosť podanú po tom, ako povinnému bola doručená dražobná vyhláška, alebo ak už boli povolené splátky.

Zmeny Exekučného poriadku sú ďaleko rozsiahlejšie. Snažili sme sa vybrať a upozorniť na tie, ktoré by mohli mať pre povinných v exekúcii najväčší význam. Na záver musíme dodať, že exekučné konania začaté pred 1. aprílom 2017, t.j. už prebiehajúce exekúcie, sa dokončia podľa starej právnej úpravy. Nové pravidlá budú platiť len pre nové exekúcie.

ski2-footer-logo

_ SLUŽBY

Obchodné právo
Firemné poradenstvo
Občianské právo
Stavebné právo
Pracovné právo
Trestné právo

Správne právo
RPVS
Developerské projekty
Komunálne právo
Registračné sídlo

_ INFORMÁCIE

O nás
Tím právnikov
Kontakt

Copyright © HADBÁBNY & spol., advokátska kancelária, s. r. o.
Vyrobil: Pixmark
  • Ochrana osobných údajov