logo-hadbabnylogo-hadbabnylogo-hadbabnylogo-hadbabny
  • ÚVOD
  • O NÁS
  • SLUŽBY
    • Obchodné právo
    • Firemné poradenstvo
    • Občianske právo
    • Stavebné právo
    • Pracovné právo
    • Trestné právo
    • Správne právo
    • Register partnerov verejného sektora
    • Developerské projekty
    • Komunálne právo
    • Registračné sídlo
  • TÍM PRÁVNIKOV
  • PODPORUJEME
  • BLOG
  • KONTAKT
✕
6. septembra 2017
ÚVOD BLOG

Prekážky v práci a náhrada mzdy - pokračovanie

V poslednom vydaní rubriky sme prisľúbili, že aj naďalej sa budeme venovať otázke prekážok v práci, špeciálne so zameraním na prekážky v práci na strane zamestnanca. Svoj sľub plníme a v téme pokračujeme.

Prekážky v práci a náhrada mzdy – pokračovanie
 

K príjemnejším prekážkam v práci patrí svadba zamestnanca. Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy. Voľno sa poskytne v rozsahu jeden deň na účasť na vlastnej svadbe. Platí teda, že na deň vlastnej svadby si nemusíte brať dovolenku.

Zákon pamätá aj na skutočnosť, že na svadbe by nemali chýbať rodičia a deti novomanželov. Zákon preto priznáva nárok na pracovné voľno v rozsahu jeden deň dieťaťu a rodičovi zamestnanca na účel ich účasti na svadbe zamestnanca. Pracovné voľno sa poskytuje bez nároku na náhradu mzdy.

Zákonník práce počíta s pracovným voľnom aj pri bežnejších okolnostiach, akými sú dopravné ťažkosti. V prípade nepredvídaného prerušenia premávky alebo meškania pravidelnej verejnej dopravy sa zamestnancovi poskytuje pracovné voľno na nevyhnutný čas bez náhrady mzdy, ak nemohol pracovisko dosiahnuť iným spôsobom. V prípade prerušenia premávky musí ísť o nepredvídané okolnosti, prekážka v práci by nevznikla, ak napr. na konkrétnom úseku bývajú zápchy. Voľno sa rovnako neposkytne, ak mal zamestnanec možnosť dosiahnuť pracovisko iným spôsobom, napr. využitím iného dopravného prostriedku.

V súvislosti s dochádzaním do zamestnania Zákonník práce pamätá na zamestnancov so zdravotným postihnutím. Ak má takýto zamestnanec z poveternostných dôvodov znemožnenú cestu do zamestnania individuálnym dopravným prostriedkom, ktorý používa, má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac však na jeden deň. Zákon nešpecifikuje, o aký individuálny dopravný prostriedok má ísť – podľa nás je tento pojem potrebné vykladať široko. Rovnako zákon nešpecifikuje, o aké poveternostné vplyvy má ísť. Musí však existovať príčinná súvislosť medzi nemožnosťou použiť prostriedok a charakterom poveternostných vplyvov. Dodávame, že na účely Zákonníka práce je zamestnancom so zdravotným postihnutím zamestnanec uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu, ktorý svojmu zamestnávateľovi predloží rozhodnutie o invalidnom dôchodku.

Existenciu prekážky v práci je nutné preukázať.
 

Ak sa zamestnanec sťahuje, má nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň pri sťahovaní v rámci tej istej obce a najviac dva dni pri sťahovaní do inej obce. Podmienkou je, aby zamestnanec mal vlastné bytové zariadenie. Náhrada mzdy zamestnancovi patrí, ak sa sťahuje v záujme zamestnávateľa, t.j. napríklad ak zamestnávateľ preložil zamestnanca na iné pracovisko a z tohto dôvodu sa musí zamestnanec presťahovať. Ak sa zamestnanec sťahuje z vlastnej vôle, aby si skrátil čas dochádzania do práce, nepôjde o sťahovanie v záujme zamestnávateľa. Každý prípad je však potrebné posudzovať individuálne, nakoľko skrátenie času dochádzania do zamestnania môže byť v záujme zamestnávateľa – napr. ak ide o zamestnanca s pracovnou pohotovosťou, u ktorého je zo strany zamestnávateľa záujem na tom, aby sa vedel na pracovisko v prípade potreby dostaviť v čo najkratšom čase.

Menej používané je poskytnutie pracovného voľna na vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru. Zákonník práce ním reflektuje stav, kedy sa zamestnanec potrebuje pred ukončením jedného pracovného pomeru zúčastniť na pohovore na nové pracovné miesto. Pracovné voľno sa poskytuje bez náhrady mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas výpovednej doby. Zamestnanec teda môže každý týždeň počas výpovednej doby využiť možnosť poldenného voľna na vyhľadanie nového pracovného miesta. Keďže sa voľno poskytuje len v rámci výpovednej doby, nutným predpokladom pre túto prekážku v práci je, že už došlo k úkonom smerujúcim ku skončeniu pracovného pomeru. So súhlasom zamestnávateľa možno pracovné voľno zlučovať, t. j. zamestnanec počas jedného týždňa poldenné voľno nevyužije a v iný týždeň využije celodenné voľno. Zamestnancovi môže vzniknúť aj nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy, a to v prípade, ak došlo k skončeniu pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c) (zrušenie/sťahovanie zamestnávateľa, nadbytočnosť zamestnanca, nemožnosť výkonu práce zo zdravotných dôvodov).

Nezabúdajte, že existenciu prekážky v práci je zamestnanec povinný zamestnávateľovi riadne preukázať, inak zamestnávateľ nie je povinný na ňu prihliadať.

ski2-footer-logo

_ SLUŽBY

Obchodné právo
Firemné poradenstvo
Občianské právo
Stavebné právo
Pracovné právo
Trestné právo

Správne právo
RPVS
Developerské projekty
Komunálne právo
Registračné sídlo

_ INFORMÁCIE

O nás
Tím právnikov
Kontakt

Copyright © HADBÁBNY & spol., advokátska kancelária, s. r. o.
Vyrobil: Pixmark
  • Ochrana osobných údajov