logo-hadbabnylogo-hadbabnylogo-hadbabnylogo-hadbabny
  • ÚVOD
  • O NÁS
  • SLUŽBY
    • Obchodné právo
    • Firemné poradenstvo
    • Občianske právo
    • Stavebné právo
    • Pracovné právo
    • Trestné právo
    • Správne právo
    • Register partnerov verejného sektora
    • Developerské projekty
    • Komunálne právo
    • Registračné sídlo
  • TÍM PRÁVNIKOV
  • PODPORUJEME
  • BLOG
  • KONTAKT
✕
2. februára 2018
ÚVOD BLOG

Register partnerov verejného sektora ako nástroj transparentnosti

V snahe zvýšiť transparentnosť vo vzťahu k uchádzačom vo verejnom obstarávaní štát zaviedol register partnerov verejného sektora. Osoby za schránkovými firmami by tak pri čerpaní verejných zdrojov mali byť verejnosti známe a údaje o nich v registri dostupné. Registrom partnerov verejného sektora (ďalej len „RPVS“) sa zaviedla do bežného života verejná kontrola nad čerpaním peňazí zo „štátnych zákaziek“.

Register partnerov verejného sektora ako nástroj transparentnosti
 

Hlavnú úlohu v tejto oblasti zastávajú tri osoby: partner verejného sektora (ďalej len „PVS“), konečný užívateľ výhod (ďalej len „KÚV“) a oprávnená osoba. PVS je každá fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá prijíma verejné finančné prostriedky buď ako dodávateľ vo verejnom obstarávaní, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, nadobúdateľ pohľadávky voči verejnej sfére, alebo subdodávateľ PVS. PVS musí byť po celú dobu trvania právneho vzťahu, z ktorého mu plynú verejné zdroje zapísaný v RPVS a musí poskytovať oprávnenej osobe súčinnosť pri zabezpečovaní jeho zápisu do RPVS, vrátane bezodkladného informovania v prípade zmeny údajov, ktoré sú zapísané v registri.

Oprávnenou osobou môže byť len advokát, notár, daňový poradca, audítor alebo banka, resp. pobočka zahraničnej banky v SR. Oprávnená osoba, okrem iného, musí identifikovať a overiť KÚV, pričom koná nestranne, nezávisle od pokynov PVS a s odbornou starostlivosťou. Treba zdôrazniť, že oprávnená osoba – advokát neposkytuje v tejto súvislosti PVS právnu službu. Vzhľadom na to PVS nesmie oprávnenú osobu – advokáta a ani inú oprávnenú osobu zaväzovať svojimi pokynmi a oprávnená osoba takéto pokyny nie je povinná plniť.

V zmysle zákona môže obchodovať so štátom len subjekt, ktorý odkryje svojho KÚV (skutočného vlastníka). Skutočným vlastníkom je vždy fyzická osoba, ktorá skutočne profituje z podnikania alebo z činnosti buď samotnej spoločnosti, alebo z podnikania iných spoločností, ktoré spoločnosť čerpajúcu verejné zdroje ovládajú alebo v nej majú iný vplyv.

Práve kvôli KÚV dnes existuje Protischránkový zákon a RPVS. KÚV je každá fyzická osoba, ktorá skutočne ovláda alebo kontroluje právnickú osobu, fyzickú osobu – podnikateľa alebo združenie majetku, a každá fyzická osoba, v prospech ktorej tieto subjekty vykonávajú svoju činnosť alebo obchod.

Ak ide o právnickú osobu, ktorá nie je združením majetku (nadácia) ani emitentom cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu (verejná akciová spoločnosť), je KÚV najmä fyzická osoba, ktorá má priamy alebo nepriamy podiel alebo ich súčet najmenej 25 % na hlasovacích právach alebo na základnom imaní PVS, vrátane akcií na doručiteľa. Pri priamom podiele fyzická osoba vlastní napr. 80 % obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným. Pri nepriamom podiele je fyzická osoba napr. jediným spoločníkom právnickej osoby, ktorá je súčasne akcionárom a vlastníkom 70 % akcií na PVS. Nepriamy podiel takejto fyzickej osoby na PVS sa vypočíta nasledovne (100/100) x (70/100) = 0,7 (70 %). Táto fyzická osoba sa ako subjekt s rozhodujúcim vplyvom na podnikaní alebo inej činnosti PVS zapíše do RPVS ako jej KÚV.

Register partnerov verejného sektora existuje už jeden rok.
 

V praxi môžu nastať aj prípady, kedy jedna fyzická osoba vlastní priamo alebo nepriamo viacero podielov v právnickej osobe, ktorá je PVS. V takomto prípade sa tieto podiely zrátavajú. Napríklad fyzická osoba je spoločníkom v dvoch spoločnostiach s ručením obmedzeným, v ktorých má podiel na základnom imaní vo výške 40 % a 60 %. Obe tieto právnické osoby sú súčasne spoločníkmi v osobe zapisovanej do RPVS, a to s podielmi vo výške 51 % a 49 %. Nepriamy podiel fyzickej osoby na zapisovanom subjekte (PVS) sa vypočíta takto [(40/100) × (60/100)] + [(51/100) × (49/100)] = 0,24 + 0,25 = 0,49 (49 %). Z výpočtu vyplýva, že fyzická osoba stojaca za spoločníkmi PVS sa zapíše do RPVS ako vlastník nepriameho podielu na základnom imaní PVS vo výške 49 %, pričom nadobúda status KÚV.

Ak neexistuje žiadna fyzická osoba, ktorá by spĺňala status KÚV, za KÚV sa považujú členovia vrcholového manažmentu PVS. Za člena vrcholového manažmentu sa ďalej považuje štatutárny orgán PVS, člen štatutárneho orgánu PVS, prokurista PVS a vedúci zamestnanec v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu PVS.

Naša advokátska kancelária plní povinnosti oprávnenej osoby pre PVS. Ak sa zákon aplikuje aj na vás a ste povinní registrovať sa, prípadne chcete byť registrovaní dobrovoľne, naša advokátska kancelária ako oprávnená osoba v zmysle zákona vám vie promptne a kvalifikovane zápis do registra zabezpečiť, vrátane plnenia zákonných povinností z neho plynúcich.

ski2-footer-logo

_ SLUŽBY

Obchodné právo
Firemné poradenstvo
Občianské právo
Stavebné právo
Pracovné právo
Trestné právo

Správne právo
RPVS
Developerské projekty
Komunálne právo
Registračné sídlo

_ INFORMÁCIE

O nás
Tím právnikov
Kontakt

Copyright © HADBÁBNY & spol., advokátska kancelária, s. r. o.
Vyrobil: Pixmark
  • Ochrana osobných údajov